Canlı yem boru kurdu

Canlı yem boru kurdu İzmit

Canlı yem boru kurdu

Canlı yem boru kurdu, Boru kurdu, Türkiye genelinde en çok kullanılan yem türüdür. Özellikle gece avında fosforlu yapısı sayesinde çok verimli olur. Boru kurdu, her türlü balık avında kullanılabilecek bir yemdir. Boru kurdu tüm balıkları cezbeder. Çipura, sargos, mercan, mırmır, karagöz, Eşkina, levrek, ispari, izmarit, kupes ve daha pek çok tür, bu yemle yakalanabilir.

Boru kurdu dışı kumla kaplı, uzun ve içi yuvarlak bir zar içinde kendini korur. Bu yüzden boru kurdu diye adlandırılır. Diğer balık yemlerine nazaran daha yumuşak ve dayanıksızdır. Avda kullanılacak boru kurdu’nun taze ve canlı olması çok önemlidir. Ölü yada sıcakta beklemiş boru kurdu yumuşar ve iğneye takılması zorlaşır, tabiki ölü boru kurdu’da avın verimsiz geçmesine neden olur.

Boru kurtları genelde günlük olarak tüketilir, eğer ki akşamdan temin edildiyse ve sabaha avlağa gidilip kullanılacaksa, mutlaka iyi muhafaza edilmelidir. Sıcak yerde saklamamalı ve güneşte bırakılmamalıdır. Yaz aylarında gerek avlak olsun, gerekse evde olsun, ortam sıcak olacağından ıslak gazete kağıdı içinde boru kurtlarını muhafaza etmek en iyisidir. Avımız gün boyu sürmeyecek olsa bile, bu işlem boru kurtlarının taze ve diri tutmaya yarayacak ve avımızdan verim almamızı sağlayacaktır.

Boru kurdu nasıl muhafaza edilir?

Canlı yem boru kurdu’nu saklamak için iki yöntem vardır.
1 – Boru kurdunu satın aldığımızda, kendini sakladığı kumlu zarın içinde verilir. Bu kum, zarın etrafında sert olmayan, elastik bir yapıdadır. Boru kurdunu aynen aldığımız gibi buzdolabına koyarsak, 1-2 gün canlı olarak kalırlar.

2 – Boru kurtlarını, kum dolu bir kutu içerisinde de saklayabiliriz. Bunun için öncelikle, fazla büyük olmayan boş bir karton kutu buluruz. Karton kutumuzun çeperlerini deniz suyu ile ıslatırız ya da kutuyu tamamen deniz suyuna batırıp çıkarırız. Islattığımız kutunun dibine, bir parmak kalınlığında ıslak deniz kumu doldururuz. Boru kurtlarımızı kutunun içine sırayla yerleştiririz ve üzerlerini yeniden ıslak deniz kumu ile kapatırız. Bu şekilde 3-4 sıra yapabiliriz. Hepsini yerleştirdikten sonra, üzerine biraz daha deniz suyu dökerek ıslatmak faydalı olacaktır. Buzdolabının serin bir yerine (buzluktan uzak bir yerine) kutumuzu yerleştiririz. Boru kurtları, bu şekilde 2-3 gün canlı olarak kalabilirler. Çünkü buzdolabında, deniz kumu, boru kurtlarını serin ve ıslak tutacaktı.

Boru kurdu, cansız olarak bir işinize yaramayacaktır. Bu nedenle, ya avlanmaya giderken yanınıza yeterince boru kurdunu yemciden canlı olarak alıp gitmeli ya da elinizde bulunan boru kurtlarnı, yukarıda anlattığımız şekillerde, canlı olarak muhafaza etmelisiniz. Bayatlamış olan boru kurtlarını ise kesinlikle kullanmayın. İğneye takmanız çok zor olduğu gibi, daha oltanızı atarken dağılacaklardır.

Boru Kurdu Satışı