Canlı yem mamun (Kaçamarmara)

Canlı yem mamun (Kaçamarmara) satışı

Canlı yem mamun (kaçamarmara), Asıl adı Mamun olup marmara bölgesi Kocaeli çevresinde kaçamarmara olarak bilinir.
Karides ve istakoza benzeyen Mamun (kaçamarmara) kıvır kıvır canlılığı sayesinde bir çok balığın avında kullanılan verimli yemlerden biridir. Boyları 3-4 cm arasındadır.

Mamun’un boyu istakoz yavrusuna göre daha kısa, vücudu daha tombul, kuyruk yelpazesi daha kısa fakat geniştir. Rengi grimsi-yeşildir. Mamun’un özelliği canlı olarak kullanılmasıdır, ancak ölü olarakta kullanılabilir ve yinede iyi sonuçlar alınabilir.

Mamun, (Kaçamarmara) öldükten 1 gün sonra yumuşamaya başlar ve iğneye takılması zorlaşır, yumuşamasının diğer bir kötü yanı ise oltayı atarken oltadan düşmesidir. O nedenle mamunu canlı olarak kullanmak balık avının verimli geçmesinde önemli rol oynar.

Mamun İğneye Nasıl Takılır

Mamun kuyruk kısmından başlanarak iğneye takılmalıdır. Kafa kısmına canlı kalması için iğne batırılmamalıdır. İğne kuyruk kısmından gövdesine doğru geçirilerek kafa bölgesine kadar içinden geçirilmelidir.
Canlı yem kullanımlarında unutulmaması gereken kurallar; kullanılan bölgenin özellikleri, yemin canlılığı, suyun bulanıklılık seviyesi, hedeflenen balığın türü gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.
Mamun – Kaçamarmara Satışı