Eşkina Balığı ve Eşkina Avı Teknikleri

Eşkina balığı ve av teknikleri

Eşkina Balığı

Eşkina balığı, Türkiye’nin bütün denizlerinde bulunan bir türdür. Kayalık yerlerde taşların altlarında ve suyun içinde oluşan mağaralarda bulunur.

Eşkina nerelerde bulunur?

Eşkinanın ister tüplü dalışlarla mağaralara giren zıpkıncılar olsun, ister gece faaliyet gösteren sebest dalış zıpkıncıları olsun bu balığın neslinin tükenmenin eşiğine getirmiştir. Tüm su ürünleri gibi tüplü dalış ve gece ışık kaynağı ile avlanması yasaktır. Bu sonuca göre; amatör olta avcılarının da bu balığı avlarken duyarlı olması gerekmektedir.

Eşkina Avcılığı:

Gözleri nedeniyle güneş ışığından rahatsız olduğu için gece avlanan bir balıktır.Eşkina avında dikkat edilmesi gereken iki önemli etken avı önemli derecede etkilemektedir.

Birincisi; Ay ışığında eşkina kıyı avcılığında av vermez.

İkincisi ise; av esnasında suya direkt olarak yapay ışık kaynağı vurulmamalıdır.

Av esnasında çok güzel vuruşlar alındığı zaman, suya yanlışlıkla ışık vurduğumuzda vuruş periyotlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Fakat zifiri karanlıkta oltanıza balık geldi ve tasmaladınız. Balık büyük ve arkadaşınızın kepçelemesi gerekiyor. Işığı ayağınıza doğru tutun ve yansıyan ışıktan faydalanarak balığı görmenizi sağlayın.

Olta atacağınız yeri mutlaka gündüz gözüyle görünüz. Kayalık yerde av verdiği için “takımı nasıl çekersem, balığın kayalara girmesini engelleyebilirim?” sorusuna önceden cevap bulmanız gerekecektir.

Yem olarak aşağıda anlatılan her iki takımda da teke kullanılır. .Boy olarak 4 cm den küçük olanları toplamamanız hem orada mevcut olan potansiyel için hem de hedeflediğiniz balığı yakalayabilmeniz için menfaatinizedir.Tekeyi yakalamak için size gereken sadece taş diplerine ulaşabilecek uzunlukta sapı olan bir kepçedir.

Eşkina tam anlamıyla bir dip balığıdır Bu nedenle takımlarımızı kurarken iğne dibe yakın olacak şekilde kuracağız.

A- Şamandıralı takım:

Yem dipte olacağı için kurulacak takımın beden uzunluğu meraya göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle kayar bedenli şamandıra takımı kullanmakta fayda vardır. Eşkina oldukça kuvvetli bir balıktır. Bu nedenle çekeri kuvvetli misina tercih etmeliyiz. Makinada 0,30-0,45mm beden ise 0,30-0,35 mm seçilebilir. Makinadaki misinanın çekeri bedenden güçlü olmalıdır.

Malum av esnasında dibe yakın ve kayalıklarda avlandığımız için oltanın sık sık takışması canımızı sıkabilir. Klipsten itibaren, bedenin yarım kulaç olması yeterli olacaktır. En alttaki kıstırmayı iğneden bir karış kadar üstüne, en üstteki kurşunu da bedenin tam ortasına kaydırırsak takımı atarken birbirine dolaşması engellenecektir. Şamandıradan yukarı çıkan misina üstündeki durdurucu (stoper) ile şamandıranın derinliğini ayarlayabilirsiniz.

böylelikle 3 metrelik kamışla dahi (kamışın boyu sizin suya yakınlığınızla ilgili olacak. Eğer balığı çekeceğiniz istikamette önünüzde büyük bir kaya varsa, balığı tek hamle ile o kayanın altına girmeden yerden kesmelisiniz) derinliği 3 metrenin üstünde olan suda takım kurabilirsiniz. İğne olarak 3-4 numara karagöz avında kullanılan iğne tercih edilir. Eşkina iğneyi kıramaz ama eğer kilolukları rastgelirse iğneyi açabilir.

B- Dip oltası:

Bu takımda misinaların şamandıralı takıma göre daha kalın olması gerekmektedir. Bunun nedeni eşkina tasmalandıktan sonra kayaların arasına girmeye çalışacağı için misinayı taşa kestirme ihtimalidir. Makinadan gelen takımın klipsine 1 metrelik en az 0,30 misina ve bunun da ucuna 5-15 gr bir kurşun takınız. Köstek boyu 7-15 cm ve kurşunun bir karış kadar yukarısından bağlanır. Tekeyi canlı olarak iğneye geçirip takım yatırılır.