İsrail sazanı avı

İsrail sazanı avı

İsrail sazanı avı

İsrail sazanı, Tatlısu balıkçılığında sevilmeyen bir tür olmasının nedenleri arasında zor öldürülmesi, bol kılçıklı olması, çabuk üremesi, besin değerinin düşük olması, aynı habitat içindeki diğer balık türlerine yaşam alanı tanımaması, vb faktörler sayılmış.

Zavallı balıktan “istilacı” diye söz ediliyor. Birkaç akademisyen, meriç nehri üzerinden balkanlar’dan girdiğini, yayılmasının sebebinin dsi’nin bilinçsiz çiftçilik faaliyetleri olduğunu yazmış.

İsrail sazanı
İsrail sazanı

Nereden geldi?

Kuşcenneti Gölü’nde yaklaşık 6-7 yıl önce ilk defa görülen ve hızla çoğalan, halen göldeki en büyük balık popülasyonunu oluşturuyor. Balıkların ilk olarak 8 sene önce Tarım Bakanlığı yetkilileri tarafından balıklandırma çalışması amacıyla göllere bırakıldığı belirtiliyor. Kuşcenneti Gölü çevresindeki balıkçılar ise, Trakya bölgesinden Kuşcenneti Gölü’ne gelen kuşların ayaklarına yapışan yumurtalarla beraber geldiğini iddia ediyor. 3 ile 4 gün arasında susuz olarak yaşayabildiği belirtilen bu balıkların yılda 3 defa yumurta bırakması sayesinde hızla çoğaldığı kaydediliyor. Balıkçılık kaynaklarında ise kesin olarak menşei bilinmeyen İsrail sazanlarının genetik yapılandırma sonucu oluşan bir balık türü olduğuna dikkat çekiliyor.

Çapak, sazan ve kerevit popülasyonunun giderek azalmasına sebep olarak büyük bir tehlike arz ediyor. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda göldeki balık türleri tamamen ortadan kalkabilir. Doğal yoldan yetişmeyen ve İl Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından üreme amaçlı olarak Kuşcenneti Gölü’ne bırakılan bu balıklar o kadar hızla ürüyor ki adeta bir canavar. Gölün bütün tabii hayatını yok ettiler. Gölde bu balık ve diğer balık türlerinin incelenmesi amacıyla çalışma başlatıldı.