İsrail Sazanı Nedir?

İsrail sazanı avı

İsrail sazanı nedir?, Yerli sazanlar yılda sadece bir kez 300 bin civarında yumurtlayabilirken, israil sazanı diye bilinen balık türü yılda 8 kez ve her üremede 700 bin yumurta meydana getiriyormuş. Balık tutmayı sevenler ve geçimini göl balıkçılığından sağlayanlar için tam bir kabustur.

İsrail sazanı nedir?

İsrail sazanı diye bildiğiniz balığın sazan türüyle ilgisi yoktur bu balık tamamen mutasyon bir türdür ve asıl familyası akvaryum balığı olan çiklet balığıdır, dsi nin balıklandırma çalışmaları kapsamında olan bir iş bu, israil çipurası na benzirliği ile aldığı adıyla aslında ilgisi yok yani. balıkları değişik türleriyle çiftleştirip salıyorlar o gariplerimde bulundukları ortama uyum sağlamak için mutasyon geçiriyor herşeyle beslenir ve hızlı ürer yamyamdır çengelli iğne ile bile yakalanır, lezzeti yoktur, çok kılçıklıdır ekonomik değeri yoktur ve avlaması eğlenceli değildir en kötüsü ise salındığı yerdeki diğer türlerin yaşama alanını kısıtlar.

Tatlısu balıkçılığında sevilmeyen bir tür olmasının nedenleri arasında zor öldürülmesi, bol kılçıklı olması, çabuk üremesi, besin değerinin düşük olması, aynı habitat içindeki diğer balık türlerine yaşam alanı tanımaması, vb faktörler sayılmış. Zavallı balıktan “istilacı” diye söz ediliyor. Birkaç akademisyen, meriç nehri üzerinden balkanlar’dan girdiğini, yayılmasının sebebinin dsi’nin bilinçsiz çiftçilik faaliyetleri olduğunu yazmış.

(Diğer kaynaklardan alıntı)