İzmit balık çeşitleri

İzmit balık çeşitleri, İzmit balık avlakları Kocaeli

İzmit Balık Çeşitleri

İzmit balık çeşitleri, İzmit balık avı, nerede hangi balıklar var hangi olta ile avlanır. Kocaeli balık avlakları, nerede hangi balığı avlayabiliriz.

Kızılkanat balığı ve av teknikleri

Değerli amatör olta balıkçıları, lütfen gelecek nesiller için limitlere ve kurallara uyalım. Uymayanları bilgilendirelim ve uyaralım.

Nerede hangi balıklar var hangi olta ile avlanır?

Tatlı su balıkları

Sazanlar, İsrail sazanı, Pullu sazan, Kara sazan, Aynalı sazan, Kızılkanat, Kefal (çaylama), Levrek, Sudak, Turna, Alabalık, Çapak balığı, Kaptırga, Yayın, Karabalık, göllerimizde, barajlarımızda ve derelerimizde bulunmakta.

Nerelerde avlanılır?

En çok av yapılan bölgeler; Sapanca gölü, Akmeşe ketence ve kirazoğlu barajları, Çayırköy barajı, İshakçılar barajı, Derbent deresi, Yuvacık barajı, Kocakaymaz göleti, Bayraktar barajı, Çağırgan göleti, Tahtalı göleti, Bıçkıdere göleti, Gölkay park, Sipahiler göleti, Kandıra sarısu deresi, Kefken kumcağız deresi, Sakarya nehri…

Hangi takımlar ile avlanılır?

Tatlı su avcılığında genelde trofe avlarda (Sazan avlarında) dip takımları kullanılır. Takımlarımızı kullandığımız yeme ve bölgenin  özelliğine göre seçmemiz gerekir. Kefal, levrek, kızılkanat, çapak, sazan şamandıralı takımlar kullanılabilir. Turna, Sudak, levrek avlarında, sahte yem (kaşık, rapala, sasi, sikon yemler) ile at çek yada canlı yem ile şamandıralı takım kullanılabilir.

Hedef balığa göre 4,5,6 metrelik kamışlar veya makinalı kamış kullanılabilir. Tatlı su balığı avında kullanabileceğimiz yemler, Solucan, kurt, mısır, küspe, ekmek, hamur, boili, kurbağa yavrusu, canlı yem (gümüş balığı, kızılkanat yavrusu, levrek yavrusu).

İzmit körfezi kurulan arıtma sistemlerinin çalışması ile geçmiş yıllara göre daha temiz olan İzmit körfezinde balık çeşitliliğinin tekrar artmasına neden oldu.

Tuzlu su balıkları

Bölgeye ve mevsim şartlarına göre en çok av veren balıklar: Lüfer, Çinekop, Kırlangıç, Eşkine, Minekop, Karagöz, İzmarit, İspari, Mırmır, İstavrit, Zargana, Kefal, Mezgit, Vatoz, Pisi balığı…

Nerelerde avlanılır?

Hereke, Körfez, Tütünçiftlik, 95 Evler sahil, Sekapark, Marina, Kavaklı sahili, Gölcük, Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı, Ereğli, Karamürsel bölgeleri en çok av veren bölgelerdir. Kocaeli çevresinde av yapabiliceğimiz bölgeler, Kandıra bölgesi Kefken, Çebeci, Babalı, Kumçağız, Bağırganlı, Kerpe, Sarısu, Ağva, Şile…

Hangi takımlar ile avlanılır?

Mırmır balığı ve av teknikleri

Hedef balığımıza göre takımızı seçiyoruz, spin, surf, teleskopik kamışlar, şeytan oltası, çapari, kaşık, rapala, şamandıralı yada dip takımları. Hedef balığımıza göre takımlar farklılık gösterebilir. Av bölgemize ve hedef balığımıza göre hassas takım hazırlamamız gerekir. örneğin: Eşkine avı Eşkine balığı kayalık bölgelerde bulunur ve gece avı yapılır. Buna göre şamandıralı veya dip takımı yapılmalı misinamız en az 0,30 İğnemiz 1 no 5 arası olmalı 50g ve üzeri kurşun kullanılamı. Şamandıralı takım için 10g forforlu şamandıra buna uygun kurşun ve fosfor gereklidir.

Yem olarak, canlı teke ve canlı veya taze boru kurdu ile avlanılabilir. Örneğin: Lüfer kaşık, rapana ve canlı yem yüzdürme ile avlanılabilir. Örneğin: İzmarit şamandıralı takım ve dip oltası ile avlanılabilir. Yem olarak sülünez veya midye ile avı yapılır. Balık avcılığına yeni başlamış ve yardıma ihtiyacınız var ise öncelikli olarak güvenilir, konuya hakim ve bilgili bir av marketi seçmelisiniz. İnternet ortamında bloglar ve forumlarda araştırma yaparak bilgi toplayınız. Diğer balıkçıları izleyiniz ve onlardan bilgi isteyiniz.