Karagöz Balığı ve Karagöz Avlama Yöntemleri

Karagöz balığı avı ve avlanma teknikleri, karagöz yemi, karagöz takımı.

Karagöz Balığı (Sivriburun Karagöz)

Üreme zamanı Mayıs ile Ağuston ayları arası olan Marmara , Ege ve Akdeniz de bolca bulunan balık türüdür. Kayalık taşlık midyelik alanları tercih eder. Gerek rengi gerekse desenleri ile çok sevim bir balık türüdür Karagöz balığı. Bazen sürüler halinde bazense tek başına gezen ve avlakda gürünlü patırtı ve kafa lambası olmadığı sürece bölgesini kolay kolay terketmeyen bir balıktır.

Sabahın ilk saatleri ile Akşam suyunda bolca bulunan Karagöz, en iri avlarını gece 23:00 den sonra vermektedir. Yoğun akıntılı sulardada ise pek ortalarda görülmeyen bir balıktır.

Bu balık nedense yakalanmak için kendini uğraştırmaz. İki-üç tıklatır sonra da bir bakmışsın yakalanmış. Abartısız ufak bir çocuk bile bu balığı rahatlıkla yakalayabilir. Son derece ürkek bir o kadarda naif bir balıktır.

Denizlerde bol olduğu zamanlar genelde Nisan-Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasım aylarıdır. Birde bu balığın ilkbaharda yeme isteksiz vurduğuda bazı balıkçı üstadlar tarafından belirtilmektedir.

Yakalama Taktikleri Nelerdir?

Yazımızın başındada belirttik. Bu balık denizlerin en kolay yakalanıp, kıyıya en kolay çekilen balıklarından biridir. Önemli olan denizde Karagöz balığının bulunmasıdır… Öncelikle hedefiniz bu balığı yakalamaksa yapmanız gereken ilk şey avlak yeri içinde son derece sessiz olacaksınız. Kafa lambanızla asla suya ışık tutmak yok. Tekneyle 5-8 metre derinlikde av yapıyorsanız oltanızı biraz ileriye doğru atmanız gerekmektedir.

Hemen teknenin altına bırakacaksanızda denizin çalkantılı ve gökde ay ışığının olmaması gerekir. Çünkü dümdüz bir suda birde gökde ay ışığı varsa balık sizi hemen farkeder ve Mera’dan uzaklaşır. Tecrübeler ve üstadların bilgilere göre özellikle Karagöz ve Sargoz çalkantılı ve hatta hafif fırtınalı denizleri çok sevmektedir.

Böyle zamanlarda kıyıdan av yapabilirsiniz. Tekneyle Karagöz avlamak istiyorsanız gene suyun dibinde küçük adacıklar ve büyük kayalıklar bulmalısınız. Suyun dibi otluksa gündüz bol bol fırtına Hanos gecede tek tük ot balıkları çekersiniz.

Bu yüzden derin suda olta atacağınız yeri Balık Bulucu ile hedefleyin. Kıyıdan Karagöz ve Sargoz avı için ise kayalıklarda Midye ve Madya olduğundan emin olun. Çünkü bu canlıların görülmediği yerlerde Karagöz avı çok seyrek gerçekleşir.

Ayrıca sadece kayalık olan yerlerde avın bereketi açısından yeterli değildir. Mutlaka aralarında kumluk alanlar bulunmalı ve sizde yemlerinizi o aralara düşürmelisiniz. Bu şekilde hem olta taktırma riskiniz minimuma inecek, hemde nispeten yukarılara çıkabilen bu balıklar yemlerinizi rahatlıkla görebilecek. Tabi bunu köstekli takım yaptığınızı varsayarak söylüyoruz. Eğer Kıstırma Kurşun ile tek iğneli olarak avlanıyorsanız, bu diğer dip balıklarınıda yakalama şansınızı da artıracaktır.

Son olarakda oltanızı suya attıktan sonra her 15-20 saniyede bir tasmalama hareketi ile ileri geri çekin. Bu Karagözü yeme doğru çekecektir. Bu bilgiyi asla atlamayın.10dk. sabit duran oltaya hiç bir balık tıklamazken, biraz tasmalayınca Karagözün yeme saldırdığına çok defa şahit olduk.

Aşağıdaki video yüzlerce lira para harcamadan basit takımlar ile doğru zamanda doğru yerde, doğru yöntemler ile balık yakalanabileceğini gösteriyor.

KARAGÖZ AVI VE İĞNENİN MİDYEYE TAKILIŞI

Karagöz balığı hangi yem ile yalanır?

Gelelim Karagözün hangi yem ile daha kolay yakalanacağı kısmına…Karagöz balığının en sevdiği yem kesinlikle Sülünezdir. Fakat sülünez iğneden çabuk düştüğü için size problem çıkarabilir.

Böyle durumlar yaşarsanız kullanacağınız yemler, Karides , Akyem , Boru Kurdu , Mamun ve Küçük balıklarrın tırtıklayamayacağı ve de Karagözün güçlü diş yapısı sayesinde kolaylıkla kırıp yiyebildiği Madya ve Midye olmalıdır… Çok sık olmasada diğer balıklar için hazırladığımız salamura sardalye ilede bu balığı yakaladığımız olmuştur.

Karagöz zaman zaman kiloya yakın boyutlarda av verebilir. Bu türden bir avı iyi kontrol edemezseniz kaçması normal sayılır. Çünkü genelde kayalık alanlarda bulunan bu balık, yakalandığında hemen kaya altına girme eğilimine girer.

Bu yüzden suratle kıyıya almak en iyi çözümdür diyebiliriz. Her zaman söylüyoruz, eğer takım koparırda balığı kaçırırsanız bir daha o merada kolay kolay balık çıkmaz. Bu nedenle son derece dikkatli olmak balık avı yapmanın ilk kuralıdır.