LRF Olta Malzemeleri ve LRF Yöntemi LRF Sistemi

Olta kamışları İzmit balık av malzemeleri

LRF Olta Malzemeleri

LRF Olta Malzemeleri ve LRF Yöntemi LRF Sistemi, Light Rock Fishing’in kısatması olan LRF’yi, dilimize Hafif Kaya Balıkçılığı olarak çevirmek mümkündür. Çünkü hedefteki balıklar kayalık yerlerde bulunan balıklardır, LRF kamışı hafif ve hassastır, LRF makinesi ise küçük ve yüksek devirlidir. Yemlerimiz ise hafif silikon, maket balık, jig yemi, jig head ve zokalardır.

LRF yönetimi ile yapılan balık avında kullanılan kamış ve makineler, spin avcılığındaki makine ve kamışlara benzemektedir.

Doğru LRF Olta Makinesi Seçimi ve Özellikleri

  • LRF olta makinesi boyu 10’luk, 15’lik veya en fazla 20’lik küçük makinelerden seçilmelidir. Eğer 25’lik ya da 30’luk makine alayım, spin avcılığında da kullanayım derseniz, en hafif modellerinden seçmeye çalışın. 10-25 arası büyüklükteki makaraları spin ile alabalık avında da kullanabilirsiniz. 25-30’luk makineleri ise maket balık ve silikon ile lüfer, levrek, turna v.b. dişli balıkların avında da kullanabilirsiniz.
  • LRF olta makinesinin devri 4’ün üzerinde olmalıdır. 5 ve üzeri devire sahip hızlı misina sarımı yapan makineler seçilmelidir. Kayalık meralarda, LRF yemlerinizi hızlı yüzdürmek ve aksiyon verebilmek, oltanızın takılma risklerini aza indirir.
  • LRF olta makinesi markaları; Shimano, Daiwa, Okuma, Ryobi, Abu Garcia, Spro, Tica gibi kaliteli markaların modellerine öncelik veriniz.

Doğru LRF Olta Kamışı Seçimi ve Özellikleri

  • LRF olta kamışı tipi, teleskobik ya da parçalı olabilir.
  • LRF olta kamışınızın boyu tıpkı spin avcılığındaki gibi meraya göre değişebilmektedir. En fazla kullanılan kamış boyları 160-210cm aralığındadır. 240-270cm kamış da kullanabilirsiniz fakat, kayalık yerlerde hareketinizi kısıtlayabilir. Onun için atış sırasında ve yer değiştirirken size daha fazla hareket sağlayacak ideal kamış boyunu tercih etmelisiniz. Kendinizi, LRF kamışınızla avlağınızda hayal edin, ihtiyacınız olan atış mesafesini rahatça sunabilecek, seri at-çek yapabileceğiniz pratik bir LRF kamışı seçin.
  • LRF olta kamışımızın maksimum atarı, 15 gramı geçmemeli. Kullanacağınız LRF yemleri muhtemelen 15 gram altında olacaktır.
  • LRF olta kamışınızın minimum atarı, 1 gramdan başlayabilir.
  • LRF olta kamışı markaları; Shimano, Daiwa, Okuma, Abu Garcia, Spro gibi kaliteli markaların modellerine öncelik vermeye çalışınız.