Lüfer Avı

Lüfer avı, İlkbahar ve Sonbahar aylarında boğazlardan geçerek Karadeniz’e ya da Ege Denizine ulaşmaya çalışır. Bu süreçte ise birçok lüfer avcıların hedefi olur.
Lüfer avı ve Lüfer balığı av teknikleriBalıkçılar Lüfer’i genellikle ağ ile avlamakta iken, amatör balıkçılar ise olta ile avlarlar.
Çinekop balığının küçük hali defne yaprağı, bir büyüğü sarıkanatdır. Sarıkanatın büyüğü ise Lüfer’dir. Lüfer’in büyüğüne Kofana denilir ama maalesef yanlış avlanmalar nedeniyle Kofana, denizlerimizde eskisi kadar çok bulunmaz. Kofana büyüdükçe sırtı kara olur.

Lüfer Avı Teknikleri

Lüfer avı, av tekniği olarak yemli olta, kaşık ya da rapala kullanılır. Yemli oltalarla zokalı sarkıtma ya da mantarlı dip takımı en çok tercih edilen avlanma tekniğidir.
Yem olarak ise hamsi, istavrit, izmarit ve zargana tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken Lüfer avında yem mutlaka taze olmalıdır. Avcı bir balık olan lüfer, genellikle temiz denizlerde ve kayalık burunlarda bulunur. Karides, izmirit, gümüş balığı, yengeç, istavrit gördüklerinde dayanamazlar ve hemen saldırırlar.
Zokalı olta ile akşamları avlanılır ve bu yöntem genellikle sandaldan av yapanlar tarafından kullanılır. Kıyıdan avlananlar ise mantarlı dip takımı kullanılır. Bu yöntemle de taze yem olarak izmarit, istavrit, zargana kullanılır. Ayrıca lüfer kaşık ile de avlanır. Bu yöntem rapala gibi biraz daha yorucudur.

Balık Avcıları | İzmit Balık Av Malzemeleri

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?