Lüfer balığı ve Lüfer avlama teknikleri

Lüfer balığı ve av teknikleri

Lüfer Balığı

Lüfer balığı, ilkbahar ve sonbaharda boğazlarımızı kullanarak mevsimine göre Ege ve Karadeniz arası yolculuk yapan Lüfer familyası havaların soğumasıyla derin sulara çekilirler. Bu ailenin en büyük üyeleri Kofana ve Sırtıkara ise bilinçsiz avcılık yüzünden sularımızda ender görülmektedir.

Balıkçılar Lüfer’i genellikle ağ ile avlamakta iken, amatör balıkçılar ise olta ile avlarlar.

Lüfer ve Sarıkanat balığının en çok av verdiği zamanlar , eylül sonu ile aralık ayının ortasına kadar varan zamandır. Lüfer Familyasının bol olduğu göç sırasında yasak avlanan (Gırgır ve Bohçacı) gibi herkesi yetkililere bildirmek her sorumlu bireyin en önemli görevidir.

Lüfer familyası özellikle İstanbul ve Çanakkaleli Amatör Balıkçı dostlarımızın göç sırasında yoğun ilgi gösterdiği ve değişik çeşitlerde olta ve yem kombinasyonlarıyla avlamaya çalıştıkları boğazın sultanı diye adfedilen tadı lezzetli bir balığımızdır. Çok hırçındır hareket halindeki her yeme atlar. Misina kalınmış incemiş , iğne görülüyomuş farketmez. Yeter ki aç olsun Gopez gibi vuruşlarla kendini belli eder ve iyi bir vurdurmayla balığı rahatlıkla çekebilirsiniz…

Çinekop balığının küçük hali defne yaprağı, bir büyüğü sarıkanatdır. Sarıkanatın büyüğü ise Lüfer’dir. Lüfer’in büyüğüne Kofana denilir ama maalesef yanlış avlanmalar nedeniyle Kofana, denizlerimizde eskisi kadar çok bulunmaz. Kofana büyüdükçe sırtı kara olur.

Lüfer avı, av tekniği olarak yemli olta, kaşık ya da rapala kullanılır. Yemli oltalarla zokalı sarkıtma ya da mantarlı dip takımı en çok tercih edilen avlanma tekniğidir.

Yem olarak ise hamsi, istavrit, izmarit ve zargana tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken Lüfer avında yem mutlaka taze olmalıdır. Avcı bir balık olan lüfer, genellikle temiz denizlerde ve kayalık burunlarda bulunur. Karides, izmirit, gümüş balığı, yengeç, istavrit gördüklerinde dayanamazlar ve hemen saldırırlar.

Zokalı olta ile akşamları avlanılır ve bu yöntem genellikle sandaldan av yapanlar tarafından kullanılır. Kıyıdan avlananlar ise mantarlı dip takımı kullanılır. Bu yöntemle de taze yem olarak izmarit, istavrit, zargana kullanılır. Ayrıca lüfer kaşık ile de avlanır. Bu yöntem rapala gibi biraz daha yorucudur.

Yasaklara ve limitlere uyalım uymayanları uyaralım.