Mırmır Balığı ve Mırmır Avı Teknikleri

Mırmır balığı ve Mırmır avı teknikleri

Mırmır Balığı ve Mırmır Avı Teknikleri

Mırmır Balığı öyle uzun soluklu göçler yapmaz. Mırmır en güzel geceleri av verir.

Avda kullanabileceğimiz yemler başta mamun, boru kurdu, sülünez ve teke dir. Özellikle ayın parlak olduğu zamanlarda, gece yarısından sonra iri balık olur. Bazen oltan yerinden gidecek gibi olacak. İnanılmaz kafalar atacak, ödün kopacak kaçacak diye. Ama şunu unutmamak gerekiyor mırmır balığı kolay kolay kaçamaz. Çünkü genelde yemi yutar. Ameliyat yapmak gerekir iğneyi çıkarmak için.

Mırmırın bir özelliği de yemi aldığında kıyıya doğru hareket etmesidir. Misinan pat diye düşer, hiçbir şey yapamazsın. Eğer rüzgar ve dalga varsa, kamışın ucu, hafifçe belli belirsiz hareket eder. Sonra birden bir asılma olur ve mırmır iğneyi hissettiği anda ileri doğru hareket eder. İki ihtimal vardır; ya yakalanmıştır ya da yemi almıştır. Bu durumda beklemeli ve oltayı hareket ettirmemelisin.

Misinayı izle, misina bir gerilir bir boşalır, bu biraz devam ederse balık üzerindedir. Hareket kesilirse ve daha yem olduğunu düşünüyorsan, hafifçe boşluğu al ve beklemeye devam et. Üç köstek varsa, mutlaka üçüncüde yakalanır. Bazen özellikle iri mırmırda kamışın ucu kısa frekanslarla hareket eder. Bu süreklilik gösteriyorsa hazır ol, çünkü çok iridir ve yemi yutmuştur. Yemi yutar, bekler öyle. Kalama mutlaka açık olmalıdır çünkü kıyıya geldiğini anladığında, eğer yarım kilo civarında ise, kamışı elinden alabilecek kadar sert asılır, kafa atar.

Kalama açık değilse balığa elveda deme ihtimalin çok yüksektir. Takımına güveniyorsan başka tabi ama iri mırmırdan bahsediyorum. Bazen parmak kadar mırmır öyle bir asılır ki, bu ya çupra ya da levrek dersin.

Mırmır Avı

Avda oltan asla çok gergin olmamalı, kamışın suya 45 dereceden fazla açı yapmasın bu senin yemlerini kumun üstünde tutacaktır. Unutma mırmır kumda beslenen bir hayvandır, avlağının da kum olması senin için bir avantajdır, kumda mırmır çok olur, başka yerde olmaz demiyorum ama illa kum bulunacak. Mesela Antalya Lara. Alabildiğine kum ya da benim avlandığım körfez dediğimiz yer zemin hep kumdur.

Çupra ve mırmır yemi almadan önce onunla oynar az önce sana hatırlarsan kamışın ucunda küçük hareketler olur sonra asılma gelir demiştim hatırladın mı, asılma gelir işte durgun havada yani rüzgar ve denizde dalga, bu gördüğün hareket işte o oynamadır yemi alır oradan kaldırıp başka yere koyar. Özellikle çupra çok yapar bunu eğer kurşun çok yakında olursa balık bu oynama esnasında misina çabuk gerileceği için kurşunun ağırlığını fark eder.

Kurşunu uzun ve oltayı gevşek bırakmanın esas sebebi budur işte. Balığın bu oynamayı yaparken kurşunu hissetmemesini sağlamak. Gezer kurşunlu takımlar işte bu yüzden daha avcıdır. Balık yemi alır ama misina kurşunun içinden serbestçe geçtiği için şüphelenmez.

Fakat bizim avlarımızda ufak balık olduğu için biz gezer kurşun kullanmıyoruz. Çünkü tek bir yem oluyor ve daha ilk vuruşta gidiyor. Ufak balık varsa mutlaka büyük balıkta vardır ama ufaklardan fırsat bulup da yeme yaklaşamaz. İşte o yüzden bırakmalarda madya ve yengeç kullanırız. Bu hareket esnasında, balık bunu görsün ve yeme gelene kadar yem bitmemiş olsun diye. Başta yazdığımız gibi Mırmıra boru kurdu, sülünez ya da teke ama bir numaralı yemi mamundur.