Şamandıralı takım ve kurt ile balık avı

Olta şamandıraları

Şamandıralı takım ve kurt ile balık avı

Şamandıralı takım, tüm amatör balıkçıların, severek kullandığı ve ister denizde ister tatlı suda olsun balık avında en çok keyif veren takımlardan bir tanesidir. Denizde kefal, levrek, eşkina, zargana, melanur… tatlı su da ise sazan, kızılkanat, çapak, levrek, turna… gibi balıkları bu çeşit bir takımla yakalayabilirsiniz.

Aşagıdaki videoyu izleyerek şamandıra kullanımı ile ilgi bilgi alabilirsiniz.

Şamandıralı takım ile balık avı

Bu takımı hazırlarken düşüneceğiniz ilk husus balığın çeşidi olmalıdır. Örneğin tatlı suda gideceğiniz merada balığın büyüklüğü 1 kg yi aşmıyorsa 0,25 mm misina ve 5-6 numara kahverengi iğne idealdir. Başka bir örnek; kefal için bu iğne 10 numaraya kadar düşürülmeli, misina ise 0,15-18 olarak ayarlanmalıdır. Şamandıralı takım normal dip oltaları ile kıyaslanamaz.

Olta şamandıraları İzmit balık av malzemeleri
Olta şamandıraları

Şamandıralı oltada kurşun seçimi tamamen şamandıranın kendisi ile alakalıdır. İlla ki plastik şamadıralardan kullanmak zorunda değilsiniz ki çok sığ sularda ( 1 metre kadar ) şamandıra kullanmak yerine bildiğiniz şişe mantarı kullanmanız size avantaj kazandırır. Şişe mantarı için 4-5 gramlık boncuk kurşun yeterlidir. Şamandıra için ağırlık gözlemini şamandıra derinlik çizgilerine de bakarak şu şekilde yapabilirsiniz :

– Şamandıranın derinlik çizgileri görünmüyorsa : Kurşun ağırdır.
– Şamandıra yan yatıyorsa :  Ya kurşun hafiftir ya da kurşun dibe oturuyordur.

Alıntı: http://www.go2fishing.com/tag/kefal-sazan-levrek-icin-samandirali-olta-yapimi